Közösségi média :

Év végi szabadságolás

Ahogy közeledik az év vége, sokakban felmerülhet a kérdés, hogy mit tehetnek a munkáltatók abban az esetben, ha egy munkavállalónak elfogyott az éves szabadsága, vagy éppen ellenkezőleg, ha túl sok szabadnap halmozódott fel az év végére. Nézzük meg, milyen lehetőségek állnak a munkáltatók rendelkezésére!

Az év végével sokan már a karácsonyi programokat tervezik, és az ajándékvásárlásra is gondolnak. Szokásos, hogy sok munkavállaló az ünnepek előtt szabadságra megy, hogy aztán a családjukkal tölthessék az év utolsó heteit, kipihenve az egész éves fáradalmakat. Ilyenkor merül fel a kérdés, mi történik, ha valaki már az év folyamán elhasználta az összes fizetett szabadságát. Vajon van-e lehetőség arra, hogy a két ünnep között otthon maradjon és pihenjen, vagy kötelezően dolgoznia kell a karácsonyi időszakban?

A Munka Törvénykönyve mit mond, és milyen lehetőségek vannak a munkáltató számára? A 2012. évi I. törvény (Mt.) előírja, hogy a munkavállalóknak évente hány munkanap szabadság jár, de ez nem zárja ki azt, hogy a munkáltatók a törvény által előírt minimumon felül további szabadságot biztosítsanak az alkalmazottiaknak. Nincs olyan jogszabály, amely megtiltaná a munkáltatónak, hogy saját belátása szerint még az év végén is fizetett szabadságot adjon, még akkor is, ha a munkavállaló a törvény által megadott juttatásokat már felhasználta.

Az egyik lehetőség a munkáltató számára, hogy a munkavállalóval közösen úgy döntenek, hogy az év végén fizetés nélküli szabadságra megy. Ilyenkor a munkáltatónak nem kell bért, távolléti díjat vagy egyéb juttatásokat fizetnie, miközben a munkavállaló mentesül a munkavégzés alól, lehetősége nyílik arra, hogy pihenjen az ünnepi időszakban.

Amennyiben a munkavállalónak még nem használt ki minden szabadságot, de a hátralévő munkanapok száma kevesebb, mint a megmaradt szabadságok száma, a helyzet már bonyolultabb. Az Mt. rendelkezései értelmében a szabadságot az esedékesség évében kell kiadni, ami a munkáltató számára kötelezettséget jelent. Ugyanakkor van némi rugalmasság is: ha a szabadságot az adott évben elkezdik eltölteni, a jövő évre elhalasztott része maximum öt munkanap lehet, és ez még mindig megfelel a jogszabályoknak.

Például 2024-ben az 5. munkanap január 8-ára esik. Ezért, ha a munkáltató idén azt tapasztalja, hogy a munkavállalónak még 6 munkanap szabadságot kellene kiadnia, nem követ el jogsértést, ha a szabadság első napja december 29-e, az utolsó pedig január 8-a.

További lehetőség, hogy a munkáltató és a munkavállaló megállapodnak az életkor után járó pótszabadság következő év végéig történő kiadásáról. Ilyenkor a munkáltatónak csupán a húsz munkanapot kell kiadnia az esedékesség évében, amely a munkavállaló alapszabadságát jelenti.

Különleges esetekben, mint például, ha a munkaviszony október 1-jén vagy később kezdődött, a munkáltatónak lehetősége van arra, hogy a következő év március 31-ig kiadja a munkavállalónak járó szabadságot. Továbbá, amennyiben különleges gazdasági érdek vagy válságos helyzet merül fel, a jövő pénztári

 

Megosztás:

Ajánlatkérés

Kérjük töltse ki az űrlapot, 24 órán belül válaszolunk!