Végelszámolás
Le akarja zárni feleslegessé vált cégét? 5-7 hónap alatt, minden adminisztratív és jogi feladatot átvállalva le tudjuk zárni a vállalkozását, ami után az jogilag megszűnik létezni.
Végelszámolásra akkor kerül sor, amikor a cég jogutód nélkül szűnik meg, és a cég nem fizetésképtelen.
Fontos megkülönböztetni a végelszámoláshoz hasonló, de teljesen más eljárási folyamattól, a felszámolástól – ebben az esetben a cég ellen már elindult a fizetésképtelenségi eljárás, vagy maga észleli, hogy fizetésképtelen és önmaga ellen kéri az eljárást.
Az végelszámolás a módja a feleslegessé vált cégek törvényes lezárásának. A tagok kezdeményezik, és általában a társaság valamely vezető tisztségviselője (a cég törvényes képviselőjeként) végzi. A lent felsorolt feladatokat a Klein Consulting gyakorlatilag át tudja vállalni, és el tudja végezni, nem szükséges ügyvédi megbízás hozzá.
A végelszámoló legfontosabb feladatai a végelszámolás során:
- a cég vagyoni helyzetét felmérése,
- a követelések behajtása,
- a tartozások kiegyenlítése,
- a vállalkozás jogainak érvényesítése és kötelezettségeinek teljesítése,
- szükség esetén a vagyoni eszközök értékesítése,
- a hitelezők kielégítése után fennmaradó vagyon a cég tagjai (részvényesei) között pénzben vagy természetben történő felosztása, és
- a cég működésének megszüntetése.
Ha a végelszámoló személye nem azonos a vállalkozás korábbi törvényes képviselőjével, akkor meghatalmazást kell benyújtani az adóhatóság felé.
Segítségre van szüksége? Gyorsan és szakszerűen levezetjük a végelszámolást!
A végelszámolás menete
Kezdeti lépések
A cég korábbi vezető tisztségviselője a végelszámolás kezdő napját követő 30 napon belül, a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal tevékenységet lezáró beszámolót készít, azt a végelszámolás kezdő időpontjától számított 30 napon belül letétbe helyezi és közzéteszi.A végelszámolás kezdő időpontját követő 30 napon belül a tevékenységzáró adóbevallásokat az adó- és vámhatósághoz be kell nyújtani!A cég korábbi vezető tisztségviselője feladatainak elmulasztásából vagy nem megfelelő teljesítéséből eredő károkért a polgári jog általános szabályai szerint kártérítési felelősséggel tartozik. Mulasztás esetén a korábbi vezető tisztségviselőt a végelszámoló vagy a cég hitelezője kérelmére a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárás keretében 100 000 Ft-tól 900 000 Ft-ig terjedő, ismételten is kiszabható pénzbírsággal sújthatja.A cég hitelezői a követeléseiket a végelszámolás megindításának közzétételét követő 40 napon belül jelenthetik be a végelszámolónak. A követelés az eljárás alatt is bejelenthető, illetve a befejezést és törlést követően is érvényesíthető a volt tagokkal szemben.A végelszámolási nyitó mérleg és a korrigált végelszámolási nyitó mérleg
A végelszámoló egyik fontos feladata a cég valós anyagi helyzetének a felmérése.Első lépésben a végelszámoló a tevékenységet záró beszámoló mérlegének adataiból végelszámolási nyitó mérleget készít. A hitelezői igénybejelentésre nyitva álló határidő elteltét követő legfeljebb 75 napon belül a hitelezői követelések jegyzékéből kiindulva, azzal korrigált végelszámolási nyitó mérleget kell készítsen, amelyet a cég legfőbb szerve elé terjeszt.A korrigált nyitó mérleg nyitó mérleg alapján állapítható meg, hogy a cég vagyona fedezi-e a hitelezők követeléseit. Ha nem, és a tagok (részvényesek) a hiányzó összeget 30 napon belül nem fizetik meg, a végelszámoló haladéktalanul köteles felszámolási eljárás lefolytatására irányuló kérelmet az illetékes bírósághoz előterjeszteni.Adózás a végelszámolási eljárás alatt
A végelszámolás alatt az adózó az általános szabályok szerint kell teljesítse bevallási kötelezettségeit azzal, hogy a bevalláson köteles jelölni a végelszámolás tényét.Fontos! Az adóbevallások benyújtása alól a végelszámolót nem mentesíti az a körülmény, hogy a cég gazdasági tevékenységét már korábban megszüntette. Az adóbevallási kötelezettséget teljesíteni kell akkor is, ha adófizetési kötelezettség nem keletkezett!Adózással kapcsolatos problémába ütközött a végelszámolás alatt? Kérje szakértőnk segítségét!
A végelszámolás lezárása
A végelszámolást három éven belül be kell fejezni.
A végelszámoló el kell készítse
- a végelszámolás utolsó üzleti évéről beszámolót (amelynek mérlege az eszközöket és az esetleges kötelezettségeket piaci értéken tartalmazza),
- a zárójelentést (a végelszámolási időszak gazdasági eseményeinek bemutatásáról szóló összefoglaló értékelést),
- a vagyonfelosztási javaslatot,
- a cég vagyoni részesedésével működő jogalanyok, illetve a részvételével működő egyesületek, alapítványok sorsára vonatkozó javaslatot készít,
- záró adóbevallásokat (köztük a vállalkozásból kivont jövedelem után megfizetendő személyi jövedelemadót, az egészségügyi hozzájárulást, a szociális hozzájárulási adót).
A végelszámolást lezáró beszámoló benyújtása
A végelszámolást lezáró beszámolót (a céginformációs szolgálathoz), a záró adóbevallásokat és az ezzel együtt „lejáró” határidejű bevallásokat (az adó- és vámhatósághoz), és a törlési kérelmet (a cégbírósághoz) egyszerre kell benyújtani, mégpedig a beszámoló fordulónapjától számított 60 napos határidőben.
A cég a törlésére irányuló kérelmét 3 éven belül köteles a cégbíróságra benyújtani, ellenkező esetben kényszertörlési eljárás lefolytatására kerül sor.
Mikor van lehetőség egyszerűsített végelszámolásra?
A cég végelszámolását egyszerűsített módon is le lehet lefolytatni. Az egyszerűsített végelszámolást csak a könyvvizsgálatra nem kötelezett cégek vehetik igénybe, feltéve hogy a végelszámolása kezdő időpontjától számított 150 napon belül a végelszámolást be is tudják fejezni.
Ebben az esetben a végelszámolás megindítását az adó- és vámhatóságnál kell bejelenteni, a ’T201T jelzésű nyomtatvány benyújtásával.
Rendezze az adószámláját még a végelszámolási eljárás alatt!
Javasoljuk, hogy amennyiben az adószámlán nyilvántartott túlfizetéssel rendelkezik, és/vagy visszaigényelhető adója van (beleértve a megszűnéshez kapcsolódóan visszaigényelhetővé váló általános forgalmi adót is), azt a cég törlése előtt, még a végelszámolási eljárás alatt igényelje vissza.
A cég a törlését követően visszaigénylésre nem jogosult, tekintettel arra, hogy a törlés napjával jogalanyisága megszűnik.